Konsultacje psychologiczne są dla każdego. Powodem zgłoszenia na nie może być trudna sytuacja, zawodzące strategie radzenia sobie albo chęć uzyskania informacji o sposobie postępowania wobec osoby, u której zauważamy problemy. Psycholog może być specjalistą „pierwszego kontaktu”, jeśli odczuwamy, że coś się dzieje, ale do końca nie jesteśmy pewni jaka jest tego przyczyna i do kogo powinniśmy się zwrócić o pomoc.

 

Konsultacja psychologiczna polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu z osobą zgłaszającą się, na poznaniu przez specjalistę jej aktualnej sytuacji. Ważne, aby być szczerym, odpowiadać na zadawane pytania zgodnie z prawdą. Istotne jest również informowanie psychologa o swoich wątpliwościach. Psycholog może zapytać pacjenta o wcześniejsze leczenie, przyjmowane leki czy wydarzenia, które mogły nasilić występowanie objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie.

 

Nie należy obawiać się konsultacji psychologicznej. Psycholog jest dla nas, a nie my dla niego. Wstępnych konsultacji może być kilka – wszystko zależy od tego jak będzie przebiegał kontakt oraz ile informacji będzie potrzebnych do rozpoznania problemu i udzielenia adekwatnej pomocy. Pierwsze konsultacje nie zawsze spełnią oczekiwania zgłaszającego się. Służą one przede wszystkim zebraniu jak największej ilości informacji. Rolą psychologa jest wskazanie pacjentowi dalszej drogi. Może doradzić mu rozpoczęcie psychoterapii lub skierować na konsultację do psychiatry.

 

Warto pamiętać, że konsultacja u psychologa nie powinna być powodem do wstydu. W społeczeństwie wciąż funkcjonuje mechanizm stygmatyzowania zaburzeń psychicznych. Wiele osób neguje ich istnienie, postrzegając cierpiące osoby za leniwe, płaczliwe czy „dziwne”. Ważne, aby promować stanowisko, zgodnie z którym zdrowie psychiczne jest równie istotne jak to fizyczne. Należy podkreślać, że zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne są bardzo ważne aby funkcjonować na wysokim poziomie.

Julia Mrozowska, psycholog

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.