Dlaczego kwestia zdrowia psychicznego wciąż jest marginalizowana a jego znaczenie wciąż umniejszane przez społeczeństwo? Szeroko i głośno promowane są akcje profilaktyczne odnoszące się do zdrowia fizycznego, regularnych badań czy też dbania o kondycję. Jednakże wciąż nie poświęca się uwagi zaburzeniom psychicznym, które mogą być bardzo obciążające.

Obecnie, człowiek narażony jest na wiele stresorów, których źródła doszukiwać można się w presji na coraz szybsze i jeszcze więcej przynoszące otoczeniu funkcjonowanie. Takie przeciążające warunki, mają wpływ na samopoczucie. Należy więc zadać sobie pytanie, dlaczego objawy mogące świadczyć o problemach ze zdrowiem psychicznym są bagatelizowane przez znaczną część społeczeństwa?

Konsultacje u psychologa, rozpoczęcie psychoterapii czy też przyjmowanie leków przepisanych przez psychiatrę wiążą się ze stygmatyzacją ze strony społeczeństwa. Ci, którzy zauważają pogorszenie jakości swojego życia czy też wystąpienie objawów, które przemawiają za tym, aby udać się do specjalisty, często obawiają się potępienia ze strony otoczenia. Problemy na podłożu psychicznym dla niektórych wręcz nie istnieją, są przez nich uważane za chwilowe obniżenie nastroju osoby nimi dotkniętej. Cierpiące osoby są wręcz krytykowane przez innych za swoje „lenistwo” czy „wydziwianie”.

Co więc każdy z nas może z tym zrobić? Przede wszystkim promować wagę zdrowia psychicznego i jego higieny na co dzień. Jeśli wystąpią u nas objawy, mogące świadczyć o problemach, warto udać się na wizytę do odpowiedniego specjalisty. Jeśli natomiast zauważymy pogorszenie funkcjonowania u kogoś nam bliskiego, ważne, żeby rozmawiać, wspierać i próbować podać potrzebującej osobie pomocną dłoń. W razie możliwości należy również podkreślać znaczenie fachowej pomocy świadczonej przez psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów.

 Społeczeństwo powinno zauważyć, że należy dbać nie tylko o zbilansowaną dietę i systematyczny ruch, aby przeciwdziałać przeróżnym schorzeniom, ale że równie istotne jest dbanie o zdrowie psychiczne, bez którego nie można funkcjonować na satysfakcjonującym poziomie. Warto podkreślać, że zaburzenia psychiczne można wyleczyć i da się z nimi żyć. Bardzo istotne jest, aby nie tylko reagować w odpowiednim momencie, ale także prowadzić działania profilaktyczne.

Julia Mrozowska, psycholog

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.